14. Організація контрольних номенклатур.
Під номенклатурою контролю (контрольною номенклатурою) слід розуміти склад (перелік) даних інформації, яка є в законах, нормативних актах, кошторисах, квотах, планах і фактично зафіксованих характеристиках господарських фактів та проце¬сів, використовуваних у контрольному процесі для підготовки управлінських рішень. Цей склад даних залежить від характеру діяльності господарства — виробнича (промисловість, сільське господарство, будівництво, транспорт), торговельна і т. ін. У про¬цесі контролю дані в первинному (або в перетвореному) вигляді використовуються для формування висновків результатів контролю, а також для розроблення пропозицій і прийняття управлінських рішень.
У процесі контролю використовують різні за характером натуральні та вартісні дані й показники. Зауважимо, що за кількістю назв номенклатура контролю дуже велика.
Мета контролю господарської діяльності така:
визначення фактичного стану об’єкта контролю (або його частини) на певний момент;
перевірка відповідності фактичного стану об’єкта (або його частини) такому, що установлений законом або іншими норматив¬ними актами, кошторисом, квотою, стандартом, лімітом, та виявлення відхилень від них;
прогнозування стану й поведінки об’єкта (або його частини) на заданий майбутній час;
визначення місця, причини, ініціатора (винуватця) відхилення;
забезпечення постійного стану об’єкта контролю під впливом господарського факту;
законність або правомірність господарських операцій;
повнота відображення господарських операцій у поточному обліку;
доцільність господарських операцій;
визначення причинно-наслідкових факторів господарських операцій.
У виборі контрольних номенклатур, особливо в умовах застосування ПК, суттєвим є забезпечення економічності, юридичної та технічної вірогідності.
Номенклатури контролю добирають за такими критеріями:
вірогідністю й об’єктивністю даних та інформації;
раціональним використанням ресурсів;
діяльністю і дією кожної особи;
затратами виробництва;
фінансовими результатами та їхньою доказовістю;
майновим і правовим станом.
До контрольної номенклатури включають також нормативні, планові, фактичні дані. Проте в контрольному процесі використовують не лише означені дані, тобто вихідні, які надійшли іззов¬ні, а такі, що їх створено вже в процесі контролю. Так, виявлені під час перевірки відхилення, порушення застосовують, аби зробити потрібні висновки.
На різних етапах контрольного процесу його номенклатури формуються по-різному. Тому при їх виборі звертають увагу на характер оформлення цих номенклатур. За характером оформлення вони можуть бути трьох типів: первинного, кінцевого, проміжного.
Контрольні номенклатури дають змогу обґрунтовано вибирати або проектувати носії, формувати контрольні таблиці, визначати обсяги робіт та інші дані для організації контрольної роботи.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 Наверх ↑